Папіломи – невеликі новоутворення на шкірі тілесного або коричневого кольору, ниткоподібної або кулястої форми. Папіломи схожі на родимки, але мають іншу природу виникнення і завжди виступають над поверхнею шкіри, мають так звану ніжку, на якій папіломи висять. Чим вони небезпечні … Папілома-вірус (вірус папіломи людини – ВПЛ) – це захворювання, викликане вірусною інфекцією, яка вражає шкіру і слизові оболонки. Вірус проявляється у вигляді бородавок, папілом, кондилом різної форми.
Папіломи утворюються:
- в місцях тертя і частого травмування шкіри
- в складках шкіри
Чому з'являються папіломи? - при гормональних змінах в організмі (особливо при вагітності, в період пременопаузи)
- при зниженні імунітету (після засмаги, при використанні для миття хлорованої води)
Папіломи мають вірусну природу, сам папіломавірус живе в крові і усунути його неможливо.
Вірус папіломи людини (ВПЛ) є найпоширенішою вірусною інфекцією статевих шляхів. Більшість сексуально активних жінок і чоловіків набувають інфекцію в якийсь момент свого життя, а деякі можуть бути повторно інфіковані.
Піковий період придбання інфекції, як для жінок, так і для чоловіків починається відразу після того, як вони стають сексуально активними. ВПЛ передається статевим шляхом, але для передачі вірусу не обов'язковий проникаючий секс. Тілесний генітальний контакт є добре встановленим шляхом передачі інфекції.
Багато типів ВПЛ не завдають проблем. Інфекції ВПЛ зазвичай проходять самі, без будь-яких втручань через кілька місяців після їх придбання, і близько 90% проходять протягом 2 років. Невелика частка інфекцій певними типами ВПЛ може зберігатися і розвиватися в рак.
На сьогоднішній день рак шийки матки є найпоширенішою хворобою, пов'язаною з ВПЛ. Майже всі випадки раку шийки матки можуть бути обумовлені інфекцією ВПЛ.
Типи ВПЛ, які викликають рак (особливо типи 6 і 11), можуть викликати гострі кондиломи і респіраторний папіломатоз (хвороба, при якій пухлини виростають в дихальних шляхах, що ведуть з носа і рота в легені). І хоча ці стани дуже рідко призводять до смерті, вони часто можуть привести до захворювання. Гострі кондиломи широко поширені і вкрай інфекційні.
Папіломи є доброякісною пухлиною, мають різну природу походження, різні розміри, форми і навіть колір. Вони можуть бути як вродженими, так і набутими.
Якщо взяти зовнішню папілому, то при її появі можна намацати невелику шорсткість або нерівність. Часто вони можуть досить швидко збільшуватися в розмірах, надаючи далеко не естетичний вигляд, а іноді залишаються малопомітними і, взагалі, не заважають жити. Колір цих наростів варіюється від білого і біло-рожевого до темно-коричневого.
Однак варто пам'ятати, що папілома не так безпечна, як здається. Незважаючи на свою доброякісність, вона має властивість перероджуватися в злоякісну, і людина сама може цьому чимало посприяти.
Людині властиво: все, що заважає, треба віддерти, роздряпати, а цього категорично не можна робити з папилломами. І якщо їх не видаляти, то постійне, часом випадкове травмування, може призвести до сумних наслідків, а саме: переродження доброякісної пухлини в злоякісну. До папіломавірусу найбільш вразливі люди з ослабленим імунітетом, ті, хто зловживає алкоголем і багато палять, ведуть безладне статеве життя. Загалом, найкращою профілактикою буде наведення порядку у своєму організмі. У зв'язку з тим, що папіломи все-таки несуть ризик переродження у злоякісні утворення, то краще з ними, звичайно ж, не жити, а видаляти. Тільки варто зауважити, що видалення зовсім не означає абсолютне позбавлення від цієї інфекції. Інфекція може в організмі пробродить у вас і кілька років, а іноді бувають рецидиви і можна знову виявити у себе на тілі або на слизовій це неприємне новоутворення. Однак не варто займатися самолікуванням, тим більше самовидаленням. Ні в якому разі не варто перев'язувати папіломи ниточками і мотузками, намагатися самому їх вирізати чи вирвати.
Коли варто звернутися до лікаря-дерматолога для видалення папілом? При виявленні у себе папіломи краще всього звернутися до фахівця — лікаря-дерматолога, який підійде до цієї проблеми з професійної точки зору, і, в залежності від того, де розташована папілома і що вона з себе представляє, направить на видалення.
Оперативне втручання робиться під місцевим наркозом. Для цього не обов'язково лягати в лікарню. Тривалість процедури 10-30 хвилин (може змінюватись в залежності від способу видалення). Після видалення місце, де була папілома, заживає досить швидко, і через 2 тижні залишаться самі спогади.
Чи варто починати видаляти папілому відразу після виявлення, чи не поспішати. Раптом вона зникне самостійно, без стороннього втручання. Насправді така ймовірність існує. Можливі короткочасні збої в імунітеті, ослаблення його внаслідок нерівномірних фізичних навантажень, психічного перенапруження часто є причиною появи папілом. Такі новоутворення не потребують лікування і зникають, як і з'являються самі по собі.
До другої групи папілом, які не потребують видалення, відносять новоутворення у неповнолітніх дітей. Причини їх виникнення пов'язують з несформованістю імунної системи підлітка.
Не варто чекати дива від гострокінцевих кондилом (зустрічаються на слизових статевих органах). Такі утворення самі не вилікуються. А значить візиту до лікаря не уникнути.
Тільки фахівець встановить, які папіломи можна видаляти і підкаже, як краще це зробити. В арсеналі досвідченого лікаря-дерматолога є цілий комплекс діагностичних методик, здатних встановити різновид папілом і які з них можна видаляти із-за ризику розвитку онкологічного захворювання.